Zarys programu

Lato w teatrze 2014

Tegoroczne warsztaty „Lato w teatrze” będą odbywały się w Teatrze Bagatela w dniach 30 czerwca-13 lipca 2014 r. Młodzież ze Stowarzyszenia SIEMACHA będzie pracować pod opieką artystów nad spektaklem „Cyberiada”. Tegoroczne warsztaty poprowadzą.: Dariusz Starczewski, Małgorzata Haduch, Artur Sędzielarz, Urszula Czernicka i Łukasz Drewniak. Uczestnicy projektu sami stworzą tekst, oprawę muzyczną, plastyczną oraz zajmą się promocją spektaklu, by w dniach 12 i 13 lipca 2014 r. o godz. 17.00 na Scenie na Sarego 7 stanąć na scenie w świetle reflektorów i zaprezentować swoją wizję przyszłości zaproszonym na pokazy widzami.

Młodzież ze Stowarzyszenia Siemacha sama wybrała w tym roku tematy, które są dla niej ważne i którymi chciałaby się zająć podczas warsztatów „Lato w teatrze”. Jako temat przewodni z ich propozycji wybraliśmy: wizje przyszłości – świat za 100 lat. Chcemy przyjrzeć się światu realnemu i wirtualnemu, a jednocześnie w laboratoryjnych warunkach sceny postawić znak równości między tymi światami i sprawdzić dokąd nas to może zaprowadzić? Rama science fiction pozwoli nam zarówno na krytyczne spojrzenie na to jak żyjemy tu i teraz, jak również na projekcje możliwych (lepszych i gorszych) światów, a tym samym na analizę innych tematów proponowanych przez młodzież z Siemachy: konflikty międzypokoleniowe (modele rodziny), uzależnienia (od elektroniki, Internetu, jedzenia, zakupów, kreowania własnego wizerunku), brak porozumienia w świecie Internetu, komunikatorów, sieci. Już dzisiaj wymyślamy siebie na nowo tyle razy, ile zapragniemy. Czy będziemy więc w przyszłości dla siebie i dla innych w ogóle uchwytni? Czy będziemy mogli się ze sobą komunikować? Chcemy jako twórcy i organizatorzy wraz z młodzieżą pochylić się nad materiałem literackim, teatralnym, kulturowym, który będzie narzędziem rozpoznawania naszego świata i jego futurologicznych projekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>